Szukaj firmy


RYNIAK TECHNIKA

Informacje ogólne

Firma została założona w 1967 r. przez obecnego właściciela Antoniego Ryniaka. Początkowo zajmowaliśmy się wytwarzaniem elementów do Polskiego Fiata 125 p w kooperacji z Fabryką Samochodów Osobowych w Warszawie.
W celu uruchomienia produkcji precyzyjnych części dla fabryki ciągników Ursus właściciel firmy skonstruował unikalną walcarkę do gwintów.
Obecnie firma jest zlokalizowana w budynkach zespołu pałacowo-parkowego w Skawinie - Korabnikach. Powstały tu nowoczesne oddziały produkcyjne: mechaniczny, elektroniczny, tworzyw sztucznych.

Do końca lat 80. produkowaliśmy specjalne czujniki temperatury dla przemysłu lotniczego oraz czujniki zbliżeniowe indukcyjne i pojemnościowe. Wytwarzaliśmy też artykuły metalowe realizując duże zamówienia szwedzkiej firmy.
W 1990 roku uruchomiliśmy produkcję anten TV w oparciu o własne patenty. Powstał nowy dział elektroniki kierowany przez syna właściciela, Marka Ryniaka, gdzie produkujemy scalone wzmacniacze antenowe oraz zasilacze.

W 2003 r. rozpoczęliśmy produkcję anten do przesyłania sygnału internetowego drogą radiową. Od wielu lat sprzedajemy swoje wyroby do Szwecji, Francji, Czech, Słowacji, Holandii, Rosji i ciągle poszukujemy nowych rynków zbytu.

Misją firmy, od początku jej istnienia, jest wytwarzanie produktu najwyższej jakości. Cel ten osiągnięto - logo Ryniak Technika jest kojarzone z wysokim standardem jakości.
Jesteśmy czołowym krajowym producentem anten oraz jedynym w kraju producentem scalonych wzmacniaczy antenowych chronionych własnym patentem.

Antoni Ryniak, właściciel firmy, z zawodu konstruktor mechanik, jest autorem większości rozwiązań produkowanych w firmie wyrobów, tj. czujników do pomiaru temperatury w turboodrzutowych silnikach lotniczych, anten TV serii MX i BF, scalonych wzmacniaczy antenowych serii A20 do A40, na które posiada zastrzeżenia patentowe.
Równocześnie poza działaniami na rzecz firmy Antoni Ryniak wraz z wybitnym kierowcą rajdowym, Jerzym Dobrzańskim, był autorem nowatorskiego rozwiązania wtrysku paliwa w silnikach Fiata 125 p. Tak zasilane bezgaźnikowe silniki badano na hamowniach Politechniki Krakowskiej. Wyposażano w nie samochody wyczynowe biorące udział w rajdowych mistrzostwach Polskich w latach 70., w eliminacji rajdowych mistrzostw świata w 1973 r. oraz w rajdzie Monte Carlo w 1976 r.


W swojej firmie w 1981 r. Antoni Ryniak wraz z Zygmuntem Doroszewskim skonstruował prototyp górskiego ciągnika rolniczego Harnaś (konstrukcja nagrodzona na targach Polagra). Prototyp tego ciągnika zakupiła Fabryka Maszyn Rolniczych w Lublinie w celu uruchomienia produkcji seryjnej.
Większość dochodów z firmy Antoni Ryniak przeznacza na odbudowę zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego, o wybitnych wartościach historycznych, położonego w Korabnikach.