Aluplast zwiększa udział w polskim rynku - 30 proc. i ciągle do przodu

2004-08-18

Aluplast – największy w Polsce producent systemów okiennych z PVC uruchomił produkcję profili okiennych w Poznaniu. Kompleks – fabryka i nowoczesne zaplecze magazynowe kosztowały 21 mln zł, i powstały w rekordowym tempie trzech lat. To kolejny krok na drodze dynamicznego rozwoju firmy.


Aluplast – lider polskiego rynku profili okiennych PVC
Aluplast sp z o.o. to jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm na polskim rynku. Co roku odnotowuje stały - blisko 50 proc. - wzrost obrotów. W minionym roku Aluplast osiągnął obroty na poziomie 440 mln zł, co daje firmie blisko 30 proc. udział w rynku producentów profili okiennych PVC. 8 proc. całości sprzedaży firmy w 2003 r. to export m.in. na Litwę, Łotwę, Białoruś. Plany sprzedażowe na 2004 r. zakładają wzrost poziomu sprzedaży do 10 proc.

Podobnie jak sama firma, tak i rynek profili PVC w Polsce i w Europie to jedna z szybko rozwijających się branż. Według najnowszych danych, przedstawionych przez brytyjską firmę badania rynku AMI, na wytłaczanie profili z PVC w Europie w 2003 r. zużyte zostało 1,4 mln ton PVC. W Polsce oferowanych jest kilkadziesiąt systemów profili PVC, z czego zdecydowana większość to systemy z niemieckim rodowodem. Według szacunków wartość polskiego rynku profili okiennych z PVC wynosi ok. 1 mld zł. Pozycja poszczególnych firm na krajowym rynku, mimo tendencji wzrostowej, zaczyna się stabilizować. Liderem rynku, od kilku lat pozostaje Aluplast (w 2002 r. przychody na poziomie 323,5 mln zł), drugą pozycję zajmuje firma Rehau (2002 r. – 250,569 mln zł), kolejne to: KBE (91,8 mlz zł), Deceuninck (88,571 mln zł), Thyssen (76 mln zł), Brugmann (60,993 mln zł), Thermoplast (50,136 mln zł), Roplasto (47,719 mln zł), Gealan (35,033 mln zł) i Salamander (30 mln zł).

Szanse na przyszłość
Motorem napędowym polskiego rynku jest przede wszystkim renowacja starych okien, według różnych szacunków wynosi ona 60 proc. Mimo ogólnego kryzysu na rynku budowlanym szefowie Aluplastu nie obawiają się o przyszłość. Bogata oferta firmy obejmuje wszystkie dostępne na rynku rozwiązania, co daje możliwość stałego rozwoju i zaspakajania potrzeb wielu segmentów rynku. „Rynek będzie się nadal rozwijał, w dalszym ciągu są w Polsce miliony okien do wymiany i setki tysięcy mieszkań do wybudowania” – ocenia Christian Voicu, Członek Zarządu firmy Aluplast Aluplast stawia na bliską współpracę w kontaktach handlowych. Firma wspiera ponad 200 współpracujących z nią producentów okien m.in. organizuje szkolenia technologów, handlowców i monterów, wspiera badania, pomaga w promocji. Aluplast stawia też na jakość. Firma planuje w najbliższych latach dalszy rozwój i podnoszenie standardów systemów produkowanych profili. Efekty takiego podejścia widać już dziś – w czasie tegorocznej edycji targów Budma w Poznaniu Aluplast zaprezentował system IDEAL 4000 Roud-line system zaawansowany technologicznie o nowoczesnej stylistyce. To odpowiedź na zapotrzebowanie Klientów. Firma co roku wprowadza do swojej oferty profile przeznaczone na poszczególne rynki, m.in: angielski czy włoski. „Wiele pomysłów oraz bodźców do ulepszania naszych produktów pochodzi od ludzi, którzy je kupują i dalej przetwarzają” – mówi Christian Voicu.
Milionowe inwestycje w Poznaniu
Firma Aluplast działa na polskim rynku od 1995 roku. Początkowo firma zatrudniała jedynie 8 osób, osiągając zysk w wysokości 4 mln zł. W pierwszym roku działalności firma uruchomiła linię produkcyjną w Poznaniu. W kolejnych latach – w wyniku przejęcia austriackiej firmy Intertec wraz z jej bydgoskim oddziałem – produkcja została przeniesiona właśnie do Bydgoszczy. Stały, dynamiczny rozwój Aluplastu zadecydował o rozpoczęciu budowy fabryki w Poznaniu. Fabryka wraz z budynkiem administracyjnym – główną siedzibą firmy powstały w ciągu niespełna roku, kosztem 15 mln zł. Po zakończeniu II etapu inwestycji całość produkcji przeniesiono natomiast z Bydgoszczy do Poznania. Na terenie kompleksu handlowego – ponad 45 000 m² - obok fabryki uruchomiono właśnie nowoczesne zaplecze: halę magazynową i place składowe o łącznej powierzchni ponad 10 tys. m². Ten drugi etap inwestycji kosztował 6 mln zł. Jego uruchomienie pozwoliło na produkowanie i magazynowanie całości oferty Aluplastu w jednym mieście, a nie jak dotychczas w dwóch. Już obecnie w poznańskiej fabryce Aluplastu linie technologiczne działają 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Docelowo planowane jest tu zainstalowanie 27 linii produkcyjnych. Firma planuje kolejne inwestycje. Realizacja jednaj z nich – mieszalni – już się rozpoczęła. Budynek ma mieć 22 metry wysokości. Powstanie do końca października 2004 r. Wydajność roczna mieszalni wyniesie 60 tys. ton z możliwością zwiększenia. Firma zatrudnia obecnie 189 osób. Stały dynamiczny wzrost jest wpisany w historię całego Aluplastu, piątego w Europie przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją systemów okiennych z PVC. Ciągły wzrost firmy, która rozpoczęła działalność w roku 1983 od obrotu w wysokości 2,7 mln €, jest związany z jednej strony z przejęciem kilku innych producentów profili, ale z drugiej strony także z polityką rynkową nacechowaną ciągłymi innowacjami. Grupa Aplast zatrudniała w 2003 r. blisko 1000 osób, osiągając obroty w wysokości ok. 225 mln €.
Nagrody
Niezwykle dynamiczny rozwój firmy Aluplast w Polsce zauważony został również przez prasę gospodarczą i pisma branżowe. Efektem tego jest m.in. przyznanie przez dziennik ekonomiczny „Puls Biznesu” w latach 2002-2004 kolejnych tytułów „Gazeli Biznesu” . Podstawowym celem rankingu „Gazele Biznesu” była prezentacja firm rozwijających się najdynamiczniej będących wiarygodnymi i rzetelnymi partnerami biznesowymi. Wśród wyróżnień znajdują się również tytuły „Solidna Firma” przyznany w programie gospodarczo-konsumenckim Biała lista oraz otrzymane na tegorocznej BUDMIE od redakcji miesięcznika „Kalejdoskop Budowlany” wyróżnienie „Budowlana Firma Roku 2003” . Aluplast jako jeden z nielicznych reprezentantów branży notowany jest na listach 500 największych firm w Polsce publikowanych m.in. przez Politykę, Rzeczpospolitą czy Gazetę Bankową. Aluplast zajął także pierwsze miejsce w opublikowanym w marcu tego roku przez miesięcznik „Plastisc Review” rankingu największych przetwórców tworzyw sztucznych w Polsce.

Aluplast inwestuje kolejne miliony w Poznaniu

Lider polskiego rynku systemów okiennych z PVC – firma Aluplast rozpoczęła produkcję w nowej fabryce w Poznaniu, teraz dodatkowo uruchomiono także nowoczesne zaplecze: halę magazynową i place składowe, o łącznej powierzchni ponad 10 tys. m². Inwestycja kosztowała 6 mln zł. Dzięki temu produkcja i magazynowanie odbywają się w jednym mieście.

Tony profili PVC pod jednym dachem
Nowe obiekty to drugi etap inwestycji związanej z poznańską fabryką Aluplastu. Dzięki uruchomieniu nowoczesnego zaplecza produkcja i magazynowanie odbywać się będą w jednym miejscu, a nie jak dotychczas w różnych miastach. Oddana do użytku hala magazynowa połączona jest z budynkiem socjalno-produkcyjnym, łącznie zajmują blisko 5 tys. m².
To właśnie tu magazynowane będą wszystkie produkty Aluplastu: systemy profili okiennych, drzwiowych i rolet, a także parapety. Składowanie odbywać się będzie również na blisko 5,5 tys. m² nowo powstałych placów składowych. A składować jest co - w ubiegłym roku blisko 25 tys. ton profili PVC.
Zakończenie inwestycji pozwoliło na stworzenie ponad 50 miejsc pracy. Już teraz fabryka pracuje 24 godziny 7 dni w tygodniu. Docelowo zainstalowanych zostanie w Poznaniu 27 linii produkcyjnych. Dalszy, planowany rozwój firmy pozwoli przede wszystkim usprawnić produkcję oraz poprawić jakość obsługi ponad 200 współpracujących z Aluplastem producentów okien w całej Polsce. Firma Aluplast planuje kolejne inwestycje. Realizacja jednej z nich już się rozpoczęła, jest to budowa mieszalni. Budynek, będący częścią poznańskiego kompleksu Aluplastu, ma mieć 22 metry wysokości. Rocznie może być tu mieszane 60 tys. ton surowców, z których produkowane są profile okienne PVC.


Krótka historia pewnej fabryki

Poznańska fabryka Aluplast to zarówno siedziba główna firmy, jak i nowoczesna wytwórnia profili okiennych PVC. Fabryka i budynki administracyjne, a także nowe hale magazynowe i plac składowy tworzą kompleks, zajmujący ponad 45 tys. m². W pierwszej kolejności do użytku oddane zostały biurowiec i hala produkcyjna. Ta część inwestycji powstała w rekordowym tempie niespełna roku. Całość kosztowała 15 mln złotych. Decyzja o budowie nowej fabryki była efektem dynamicznego rozwoju firmy Aluplast w Polsce i w Niemczech. Cała grupa firm Aluplast dysponuje obecnie siedmioma zakładami produkcyjnymi oraz dwunastoma filiami w całej Europie.

Aluplast w Polsce

Aluplast to największy producent systemów okiennych z PVC w Polsce. Obecnie co trzecie montowane okno z PVC jest produkowane w systemie aluplast. Polski oddział powstał w 1995 roku - zatrudniał wtedy 8 osób i osiągał obroty na poziomie 4 mln zł. Stały dynamiczny rozwój firmy i wzrost sprzedaży uczyniły z Aluplastu lidera rynku profili okiennych PVC. Zatrudnia 189 osób. W minionym roku firma wypracowała sprzedaż na poziomie 440 mln zł, zyskując 30 proc. udział w rynku.


  • Pochwała

    Gość: Sylwester | 2008-05-11 19:16:04

    Uważam,macie Państwo dobrego kierownika,pracowałem i mam miłe wspomnienia nawet jak byliście w Bydgoszczy.Zajmowałem się chłodnictwem.Pozdrawiam p.Andrzeja Koniecznego.A o ile jeszcze pracuje Pan PREZES to również kłaniam się.Sylwek z SYSTHERM SERWIS.becnie emeryturka.

Dodaj komentarz


Aktualności

2015-06-09 11:05:00 | Komentarze: 1

Targi SyMas i Maintenance – trwa rejestracja odwiedzających

Zbliża się kolejna edycja jedynych w Polsce i cieszących się niesłabnącą popularnością Międzynarodowych Targów Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SyMas. Wydarzenie jak co roku połączone będzie z Międzynarodowymi Targami Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji Maintenance. Imprezy tematycznie ze sobą korespondują, dzięki czemu spektrum wystawców i odwiedzających będzie wyjątkowo szerokie. Na targi zapraszamy w dniach 6 i 7 października 2015r. do Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków. Organizatorem tegorocznej edycji po raz pierwszy jest firma Targi w Krakowie – największy na południu kraju i czołowy w Polsce organizator targów i kongresów.

Przemysłowa wiosna w Expo Silesia – 3-5 marca 2015, Expo Silesia, Sosnowiec

FLEXICONE inteligentny konfigurator

Obudowa kominka – na co zwrócić uwagę?

Materiały do szybkiego wznoszenia ścian – bloczki silikatowe o dużych rozmiarach

Klasyka z błyskiem nowoczesności, czyli kolekcja ALASKA BLACK marki Nowodvorski Lighting

Konstrukcja stalowa białostockiej spalarni gotowa

Podłoga drewniana dla astmatyków i alergików

Duże korporacje stawiają na efektywne parki maszynowe

Szklane salony samochodowe – prestiż i elegancja światowych marek