Budowy kuszą wyższymi zarobkami

2006-12-05

Rząd może raczej zapomnieć o 3 mln nowych mieszkań czy tysiącach kilometrów dróg i autostrad. Powód? Nie będzie komu ich zbudować - ostrzegają przedsiębiorcy budowlani.

- Sytuacja jest dramatyczna - mówi szef Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa Marek Michałowski. - Od roku monitorujemy rynek pracy i oceniamy, że do krajów starej UE wyjechało już ćwierć miliona specjalistów budowlanych. W firmach brakuje ich już, lekko licząc, 150 tys. Do tego coraz mniej chętnych zgłasza się do szkół budowlanych.

Według wiceprezesa związku Edwarda Szwarca Ministerstwo Pracy powinno wreszcie przestać mówić o wysokim bezrobociu w budownictwie. Resort podaje, że zarejestrowanych jest 100 tys. bezrobotnych budowlańców, w tym m.in. 49,5 tys. murarzy, 24 tys. malarzy, 5,3 tys. betoniarzy zbrojarzy, 1,3 tys. tynkarzy i 800 glazurników. - My tych danych nie wymyślamy. Takie spływają z urzędów pracy - wyjaśnia wiceminister pracy Kazimierz Kuberski. Równocześnie zapewnia, że resort zaproponuje zmianę systemu rejestracji bezrobotnych, bo obecne dane nie pokazują rzeczywistej sytuacji.

- Niewłaściwy jest też system ich kontroli. Wielu bezrobotnych pracuje w szarej strefie i równocześnie pobiera zasiłek. Żyją więc na nasz koszt - komentuje inny wiceprezes związku Janusz Zaleski.

Pracodawcy wymienili kilka dużych firm, które bezskutecznie szukają ludzi do pracy. Np. Mostostal Warszawa deklaruje, że zatrudni 200 specjalistów, Skanska - 106, a Wesbud - 50. Firmy te szukają głównie murarzy, cieśli i zbrojarzy. - Takich firm jest dużo więcej - zapewnia Szwarc, który policzył, że aby zrealizować zapowiadany przez rząd Jarosława Kaczyńskiego program budowy mieszkań oraz dróg i autostrad, a równocześnie budować np. oczyszczalnie ścieków i prowadzić inwestycje budowlane w przemyśle i energetyce, potrzeba będzie dodatkowo nie 150 tys., ale nawet i pół miliona fachowców!

- Bariera zatrudnienia może osłabić wzrost budownictwa w następnych latach - przyznaje prof. Zofia Bolkowska z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie. Według niej jedną z przyczyn tej sytuacji są niskie zarobki. Według GUS w średnich i dużych firmach budowlanych średnia płaca wynosi obecnie nieco ponad 2,6 tys. zł brutto. Przy czym na stanowiskach robotniczych ta średnia nie przekracza 2 tys. zł. W małych firmach płace są niższe. Ponadto w budownictwie były do niedawna sporo niższe niż w wielu innych dziedzinach gospodarki, np. w przemyśle i handlu. - W tym roku płace budowlańców rosną szybciej. Jednak ten wzrost nie jest na tyle duży, by zatrzymać migrację zarobkową - ocenia pani profesor. - Prosty robotnik zarabia na Zachodzie czterokrotnie więcej niż w kraju, zarobki fachowców są tam zaś trzykrotnie większe - dodaje.

Co na to pracodawcy? Zgłaszają wiele postulatów, m.in. odbudowę szkolnictwa zawodowego (stypendia zamiast zasiłków dla bezrobotnych) czy otwarcie granic i ułatwienia administracyjne w zatrudnianiu cudzoziemców. - Ale to nie rozwiąże problemu. Musimy zmienić w fundamentalny sposób podejście do płac w budownictwie. Musimy uczynić tę branżę konkurencyjną, bo stara zasada kapitalizmu mówi, że tam idą pracownicy, gdzie lepiej płacą - uważa Szwarc. Dodajmy, że jeszcze rok temu pracodawcy uznaliby ten postulat za nierealny. Jego spełnienie oznacza bowiem wzrost cen usług budowlanych. Obecnie inwestorzy będą zmuszeni je przełknąć.

Źródło: Gazeta Wyborcza
Aktualności

2015-06-09 11:05:00 | Komentarze: 1

Targi SyMas i Maintenance – trwa rejestracja odwiedzających

Zbliża się kolejna edycja jedynych w Polsce i cieszących się niesłabnącą popularnością Międzynarodowych Targów Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SyMas. Wydarzenie jak co roku połączone będzie z Międzynarodowymi Targami Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji Maintenance. Imprezy tematycznie ze sobą korespondują, dzięki czemu spektrum wystawców i odwiedzających będzie wyjątkowo szerokie. Na targi zapraszamy w dniach 6 i 7 października 2015r. do Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków. Organizatorem tegorocznej edycji po raz pierwszy jest firma Targi w Krakowie – największy na południu kraju i czołowy w Polsce organizator targów i kongresów.

Przemysłowa wiosna w Expo Silesia – 3-5 marca 2015, Expo Silesia, Sosnowiec

FLEXICONE inteligentny konfigurator

Obudowa kominka – na co zwrócić uwagę?

Materiały do szybkiego wznoszenia ścian – bloczki silikatowe o dużych rozmiarach

Klasyka z błyskiem nowoczesności, czyli kolekcja ALASKA BLACK marki Nowodvorski Lighting

Konstrukcja stalowa białostockiej spalarni gotowa

Podłoga drewniana dla astmatyków i alergików

Duże korporacje stawiają na efektywne parki maszynowe

Szklane salony samochodowe – prestiż i elegancja światowych marek