Dach to podstawa

2010-09-08

Nie każdy zdaje sobie sprawę jak ważny przy budowie domu jest projekt dachu. Od tego jak będzie wykonany zależy późniejsze funkcjonowanie domu. Dzięki prawidłowej termoizolacji możemy zmniejszyć zużycie energii cieplnej, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacyjne.

Źle ocieplony dach to źródło największych strat ciepła. Mogą sięgać nawet 20%, co zwiększa rachunki za ogrzewanie.

Ocieplenie dachów skośnych

Termoizolacja tego typu dachów różni się w zależności od tego, czy chcemy, aby poddasze było częścią użytkową budynku, czy po prostu strychem. W przypadku strychu nie ma potrzeby ocieplania połaci dachowej, wystarczy, że ocieplimy strop. Warstwę termoizolacyjną układa się na poziomie stropu, pomiędzy belkami stropowymi ostatniej kondygnacji. Najczęściej stosowanymi materiałami są wełna mineralna i twardy styropian.Inaczej postępujemy w przypadku, gdy planujemy włączyć poddasze do przestrzeni użytkowej budynku. Wówczas konieczne jest zapewnienie odpowiedniej izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej połaci dachowej. - Dach to wbrew pozorom skomplikowana konstrukcja, nie zaś jak mogłoby się wydawać jedna całość. Połać dachowa składa się z kilku warstw, które razem tworzą system chroniący przed utratą ciepła zimą i nadmiernym nagrzaniem latem – mówi Bartłomiej Zięba, menadżer budowy ES Polska. Oprócz pokrycia dachówką (ostatnia warstwa dachu), ważne są jeszcze trzy warstwy izolacyjne.

Skuteczna zewnętrzna ochrona

Pierwsza warstwa wstępnego krycia pełni bardzo ważną funkcję – chroni dach przed przenikaniem wilgoci od zewnątrz. Jej prawidłowe wykonanie to gwarancja ochrony przed deszczem i śniegiem oraz innymi warunkami atmosferycznymi. Wśród dostępnych na rynku materiałów najczęściej stosowane to: membrany, folie lub papy. Zarówno folię, jak i membrany należą do grupy materiałów paroprzepuszczalnych, oznacza to, że nie wchłaniają one wody z zewnątrz i wypuszczają parę wodną ze środka budynku. - Różnią się natomiast parametrami: folie cechuje niska paroprzepuszczalność, a membrany – wysoka. W takim wypadku najlepiej zdać się na fachowca, który precyzyjnie doradzi, jaki materiał wybrać – radzi Bartłomiej Zięba. Montujemy je bezpośrednio na krokwiach lub na deskowaniu. Następnie mocujemy kontrłaty i dopiero na nich dachówki.

Ciepłe wnętrze

Mając już pierwszą warstwę, możemy zająć się ociepleniem dachu, czyli termoizolacją (warstwa druga). Aby właściwie ocieplić poddasze sięgamy po wełnę mineralną lub szklaną, styropian albo rozmaite pianki. Wybierając tego typu produkty, powinniśmy zwrócić uwagę na ich parametry. - Na pewno priorytetem jest ich funkcjonalność i trwałość. Pamiętajmy, że materiał izolacyjny powinien być ognioodporny, lekki, odporny na wilgoć, korozję biologiczną oraz gryzonie – wylicza Bartłomiej Zięba. Dzięki swoim właściwościom ogniotrwałym i paroprzepuszczalnym, wełna doskonale sprawdza się w konstrukcjach dachów skośnych. Ponadto stanowi izolację akustyczną. Z kolei styropian częściej wykorzystuje się do pokrycia dachów płaskich (nie wentylowany system termoizolacji).

Kłopotliwa para

Trzecią warstwą jest paroizolacja, która zapewnia ochronę konstrukcji dachu i izolacji cieplnej. Podczas codziennych czynności (pranie, gotowanie, kąpiele) uwalniana jest duża ilość pary wodnej, której skraplanie grozi uszkodzeniem termoizolacji. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć dach folią paraizolacyjną. Możemy ją przymocować do krokwi taśmą lub zszywkami.

Oddychający dach

Aby dom był komfortowy dla jego mieszkańców, musi być przede wszystkim ciepły, suchy i przewiewny. Dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji całej przestrzeni. W tym celu musimy pozostawić szczeliny wentylacyjne w połaci lub zamontować elementy wentylacyjne, które zapewnią cyrkulację powietrza. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych kłopotów w postaci pleśni, grzybów, powstałych na skutek skraplania pary wodnej. Projekt dachu musi być przemyślany i dobrze wykonany. - Jeżeli projektant lub wykonawca nie uwzględni w dachu przewiewów, wówczas narażeni jesteśmy na poważne straty energii. W domu pojawić się może także pleśń i grzyb – mówi Bartłomiej Zięba, menadżer budowy ES Polska.

O ES Polska:


ES Polska buduje murowane domy jednorodzinne na terenie całej Polski. Firma oferuje także kompleksową obsługę klientów w zakresie uzyskania kredytu hipotecznego i stworzenia indywidualnych planów finansowania inwestycji. ES Polska współpracuje z głównymi bankami w Polsce. Dzięki zawartym umowom, klienci ES Polska mogą otrzymać pomoc w staraniu się o kredyty hipoteczne pod budowę domów. Więcej szczegółów na www.espolska.pl.

Źródło: Fama PR