Dodaj ofertę za darmo

Domy tańczące z YTONGiem

2009-09-28

Domy tańczące z YTONGiem

Sezon urlopowy w pełni. Osoby wybierające się do Pragi lub nad polskie morze koniecznie powinny uwzględnić w swych planach turystycznych zlokalizowane tam niezwykłe obiekty. Mowa o praskim „Tańczącym domu" oraz o Krzywym Domku z sopockiego „Monciaka".

W Pradze, oprócz starówki i zamku na Hradczanach, zdecydowanie warto zobaczyć usytuowany na prawym brzegu Wełtawy „Tańczący dom", znany też pod nazwą „Ginger i Fred", pochodzącą od pary tancerzy - Ginger Rogers i Freda Astaire'a. Będący sztandarowym przykładem dekonstruktywizmu obiekt zaprojektowali Vlado Milunić i Frank Gehry. Mimo swojego awangardowego wyglądu, znakomicie wkomponował się on w XIX-wieczną i secesyjną architekturę dzielnicy Nové Město. Budynek został z zewnątrz częściowo oszklony, jednak do stworzenia solidnych, stabilnych ścian potrzebny był materiał nie tylko trwały, ale przede wszystkim plastyczny. Wybór padł na YTONG. Bloczki można obrabiać i kształtować na najbardziej wymyślne sposoby, zaś dzięki właściwościom izolacyjnym materiału ściany wzniesione z YTONGa są nie tylko piękne, ale też bardzo ciepłe. Bloczki YTONG produkowane wyłącznie z naturalnych składników w połączeniu ze szklaną fasadą powodują, że budynek jest w pełni ekologiczny.

Każdy, kto wybierze się do Sopotu, trafi na pewno na śmieszny, bajkowy Krzywy Domek, zlokalizowany w najbardziej obleganym przez turystów miejscu - przy sopockim „Monciaku". Projekt „Pijanego domu" (bo tak również bywa nazywany) narodził się w pracowni architektonicznej Szczepana Szotyńskiego. Konstrukcja budynku zdaje się przeczyć wszelkim prawom grawitacji. Wybrzuszone ściany, niewymiarowe okna oraz brak jakichkolwiek kątów prostych - stworzenie takiej budowli wymagało nie lada wysiłku. A także wyjątkowego budulca. Również w tym przypadku zdecydowano się użyć niezwykle podatnego na modelowanie YTONGa. Specjalnie na potrzeby budowy Krzywego Domku wyprodukowano niestandardowe bloczki YTONG o grubości 60 cm. Każdy z nich został indywidualnie wymodelowany do kształtu wymaganego w projekcie. Podobnie jak w praskim „Tańczącym domu", również w Sopocie zwrócono uwagę na trwałość, stabilność i doskonałe parametry cieplne YTONGa. W rezultacie powstał obiekt, który nie pozostaje obojętnym dla mijających go przechodniów, a jego surrealistyczna fasada na stałe wpisała się w krajobraz sopockiego „Monciaka". Budynek posiada trzy kondygnacje oraz użytkowe poddasze. Znajduje się tu wiele kawiarenek, zakładów gastronomicznych i sklepów.

Z YTONGa można wybudować niemal każdą bryłę budynku, jaką tylko wymyśli sobie projektant. Materiał ten daje ogromne możliwości architektom lubiącym puścić wodze fantazji i tworzyć obiekty, które nie pozostaną niezauważone. Plastyczność w połączeniu z trwałością sprawiają, że po YTONG sięgają konstruktorzy nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Jeśli więc podczas wakacyjnych wędrówek napotkacie niebanalny dom o fantazyjnym kształcie, możecie być prawie pewni, że powstał on właśnie z YTONGa.
Aktualności

2015-06-09 11:05:00 | Komentarze: 1

Targi SyMas i Maintenance – trwa rejestracja odwiedzających

Zbliża się kolejna edycja jedynych w Polsce i cieszących się niesłabnącą popularnością Międzynarodowych Targów Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SyMas. Wydarzenie jak co roku połączone będzie z Międzynarodowymi Targami Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji Maintenance. Imprezy tematycznie ze sobą korespondują, dzięki czemu spektrum wystawców i odwiedzających będzie wyjątkowo szerokie. Na targi zapraszamy w dniach 6 i 7 października 2015r. do Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków. Organizatorem tegorocznej edycji po raz pierwszy jest firma Targi w Krakowie – największy na południu kraju i czołowy w Polsce organizator targów i kongresów.

Przemysłowa wiosna w Expo Silesia – 3-5 marca 2015, Expo Silesia, Sosnowiec

FLEXICONE inteligentny konfigurator

Obudowa kominka – na co zwrócić uwagę?

Materiały do szybkiego wznoszenia ścian – bloczki silikatowe o dużych rozmiarach

Klasyka z błyskiem nowoczesności, czyli kolekcja ALASKA BLACK marki Nowodvorski Lighting

Konstrukcja stalowa białostockiej spalarni gotowa

Podłoga drewniana dla astmatyków i alergików

Duże korporacje stawiają na efektywne parki maszynowe

Szklane salony samochodowe – prestiż i elegancja światowych marek