Ergonomicznie znaczy nowocześnie

2011-02-16

Umeblowanie mieszkania w przemyślany sposób sprawia, że możliwe jest dobre zagospodarowanie przestrzeni i odpowiednie wykorzystanie każdego metra. Jednak ergonomiczne mieszkanie to nie tylko wyposażenie - ważny jest również rozkład pomieszczeń pełniących określone funkcje.

Dobry plan to podstawa
Aby zapewnić sobie jak najwięcej możliwości ustawienia mebli, powinno się wybierać mieszkania, w których kształt pomieszczeń jest najbardziej zbliżony do kwadratu. – Bezwzględnie należy unikać pomieszczeń długich i wąskich. Są one kompletnie nieustawne i odbierają urok nawet najlepiej zaprojektowanemu wnętrzu – mówi projektantka z pracowni Ajdija, Anna Olszewska-Szymanowska.

W ergonomicznym mieszkaniu zachowywany jest podział na dwie strefy - intymną oraz dzienną. Pierwsza przeznaczona jest wyłącznie dla domowników. To w tej części powinny znajdować się sypialnie, garderoba oraz pokój do pracy. Salon, kuchnia oraz przedpokój tworzą część dzienną, w której toczy się życie towarzyskie lokatorów. W miarę możliwości warto pomyśleć o dwóch łazienkach. Jedna, znajdująca się w strefie wypoczynkowej, będzie służyła tylko domownikom. Druga – mniejsza i umieszczona w strefie dziennej – będzie przeznaczona na użytek gości. Jeżeli nie ma możliwości, aby w mieszkaniu znalazły się dwa takie pomieszczenia, warto zadbać o rozsądne ulokowanie łazienki.

Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie jej pomiędzy obiema strefami, pośrodku mieszkania. Zapewni to dogodny dostęp z obu jego części. Aby z łazienki korzystać w sposób komfortowy powinna mieć ona co najmniej 6-8 m2. Warto zwrócić uwagę czy w pomieszczeniu uda się wygospodarować miejsce na wszystkie potrzebne sprzęty - łącznie z pralką - oraz zapewnić odpowiednio dużą przestrzeń, by swobodnie się w niej poruszać. Z kolei łazienka przeznaczona dla gości powinna mieć 4-5 m2.

Nie zatracić przestrzeni
Przestronny przedpokój jest wizytówką i zaproszeniem do dalszej części mieszkania. Szeroki hol jest ważny również dlatego, że jest on doskonałym miejscem na umieszczenie szaf oraz schowka na obuwie. Jeżeli w domu są dzieci, warto zadbać o ławeczkę, na której będą mogły siadać zakładając buty. Natomiast dobrze ustawny salon powinien mieć co najmniej 25 m2. Warto pomyśleć o zabudowaniu ściany pomieszczenia jedną długą szafą wnękową, zamiast zastawiać go szafkami oraz komodami. Tego typu zabudowa sprawi, że szafa stworzy „ścianę” i nie spowoduje niepotrzebnego przeładowania przestrzeni.

Nie trzeba martwić się niewielkimi rozmiarami kuchni o ile uda się ją zaprojektować tak, aby wszystko było pod ręką. „Przestrzeń robocza”, w której znajduje się miejsce do zmywania, gotowania oraz przygotowywania posiłków, powinna zamykać się w obrębie trójkąta. Jego wierzchołki wyznaczają wtedy miejsca przeznaczone do tych czynności. Warto łączyć pomieszczenia, szczególnie wtedy, gdy kuchnia jest mała i nieustawna oraz nie ma w niej miejsca nawet na mały stolik. – Nie trzeba bać się otwartej kuchni. Obecnie meble kuchenne projektuje się tak, aby prezentowały się efektownie i dodatkowo zdobiły wnętrze. Natomiast połączenie tego pomieszczenia z salonem zapewnia integrację pomiędzy domownikami oraz mieszkańcami i gośćmi. Gdy chcemy w jakiś sposób zaznaczyć podział pomiędzy wnętrzami można oddzielić je barkiem – mówi Marina Suchorska z Ajdija.

Gdy pojawia się dziecko, czyli małe rewolucje
Pojawienie się dziecka powoduje nie tylko zmiany w stylu życia, ale również w mieszkaniu. Do nowych wymogów przystosowuje się najpierw sypialnię rodziców. Wymaga to wprowadzenia podziału na dwie strefy: dla rodziców oraz strefy dziecięcej. - Należy jednak pamiętać, że łóżeczko ustawia się zwykle na styku tych stref, aby był zapewniony ciągły kontakt rodziców z niemowlęciem. Dobrym rozwiązaniem jest wstawienie wygodnego fotela do karmienia oraz zmiana oświetlenia na takie, które nie będzie razić dziecka – podkreśla Olszewska-Szymanowska. Warto również wcześniej pomyśleć o zapewnieniu odpowiedniej ilości miejsca w łazience, aby można było umieścić przewijak dla dziecka. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto zadbać o większe otwory drzwiowe, by łatwiej było manewrować między nimi wózkiem oraz usunąć progi i stopnie jeżeli znajdują się w mieszkaniu.

Mieszkanie powinno być urządzone przede wszystkim w sposób odpowiadający potrzebom domowników. Należy jednak pamiętać, że ergonomiczne wnętrza to nie tylko właściwe ustawienie mebli, ale również odpowiedni ich układ. Aby uniknąć aranżacyjnej wpadki, o odpowiednim kształcie mieszkania powinno się pomyśleć już przed jego zakupem. Ergonomia pomaga zwiększać wygodę w życiu i ułatwia wykonywanie codziennych czynności. Aby zapewnić sobie komfort każdego dnia, warto zacząć od własnego mieszkania.

Źródło: Aranżacja Wnętrz Ajdija

Aktualności

2015-06-09 11:05:00 | Komentarze: 1

Targi SyMas i Maintenance – trwa rejestracja odwiedzających

Zbliża się kolejna edycja jedynych w Polsce i cieszących się niesłabnącą popularnością Międzynarodowych Targów Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SyMas. Wydarzenie jak co roku połączone będzie z Międzynarodowymi Targami Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji Maintenance. Imprezy tematycznie ze sobą korespondują, dzięki czemu spektrum wystawców i odwiedzających będzie wyjątkowo szerokie. Na targi zapraszamy w dniach 6 i 7 października 2015r. do Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków. Organizatorem tegorocznej edycji po raz pierwszy jest firma Targi w Krakowie – największy na południu kraju i czołowy w Polsce organizator targów i kongresów.

Przemysłowa wiosna w Expo Silesia – 3-5 marca 2015, Expo Silesia, Sosnowiec

FLEXICONE inteligentny konfigurator

Obudowa kominka – na co zwrócić uwagę?

Materiały do szybkiego wznoszenia ścian – bloczki silikatowe o dużych rozmiarach

Klasyka z błyskiem nowoczesności, czyli kolekcja ALASKA BLACK marki Nowodvorski Lighting

Konstrukcja stalowa białostockiej spalarni gotowa

Podłoga drewniana dla astmatyków i alergików

Duże korporacje stawiają na efektywne parki maszynowe

Szklane salony samochodowe – prestiż i elegancja światowych marek