Główny Urząd Statystyczny o wzroście gospodarczym

2004-08-26

Wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego Janusz Witkowski uważa, że w II kwartale gospodarka nadal dobrze się rozwijała, choć nieco wolniej niż w bardzo dobrym I kwartale. W pierwszych trzech miesiącach roku wzrost gospodarczy był na poziomie prawie siedmiu procent (6,9 procent).


Dane o wzroście gospodarczym w II kwartale GUS poda w pierwszej dekadzie września. Zdaniem wiceprezesa Witkowskiego w drugiej połowie roku będzie trudno utrzymać tak wysoki wzrost gospodarczy jak w pierwszej połowie roku. Wiceprezes GUS zwrócił uwagę, że częściowo znikają już czynniki, które były siłą napędową naszej gospodarki w pierwszym półroczu. "Chodzi przede wszystkim o handel, który osiągnął rewelacyjne wyniki oraz bardzo wysoki wzrost produkcji" - powiedział profesor Witkowski.
Podkreślił jednak, że gospodarka wciąż jest na ścieżce wzrostu, o czym świadczą także wyniki lipca. Wiceprezes Witkowski podkreślił, że wszystko wskazuje na to, że tegoroczny wzrost gospodarczy będzie wyższy od założonego w ustawie budżetowej, czyli od pięciu procent.

Szybszy wzrost gospodarczy ma między innymi duże znaczenie dla rozwiązywania problemów bezrobocia. Bezrobocie w Polsce jest najwyższe wśród krajów Unii Europejskiej. GUS poinformował dziś, że stopa bezrobocia w lipcu była na poziomie 19,3 procent, czyli o 0,2 punktu procentowego niższa niż w czerwcu.

Wciąż jednak liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy przekracza 3 miliony osób.

Aktualności

2015-06-09 11:05:00 | Komentarze: 1

Targi SyMas i Maintenance – trwa rejestracja odwiedzających

Zbliża się kolejna edycja jedynych w Polsce i cieszących się niesłabnącą popularnością Międzynarodowych Targów Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SyMas. Wydarzenie jak co roku połączone będzie z Międzynarodowymi Targami Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji Maintenance. Imprezy tematycznie ze sobą korespondują, dzięki czemu spektrum wystawców i odwiedzających będzie wyjątkowo szerokie. Na targi zapraszamy w dniach 6 i 7 października 2015r. do Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków. Organizatorem tegorocznej edycji po raz pierwszy jest firma Targi w Krakowie – największy na południu kraju i czołowy w Polsce organizator targów i kongresów.

Przemysłowa wiosna w Expo Silesia – 3-5 marca 2015, Expo Silesia, Sosnowiec

FLEXICONE inteligentny konfigurator

Obudowa kominka – na co zwrócić uwagę?

Materiały do szybkiego wznoszenia ścian – bloczki silikatowe o dużych rozmiarach

Klasyka z błyskiem nowoczesności, czyli kolekcja ALASKA BLACK marki Nowodvorski Lighting

Konstrukcja stalowa białostockiej spalarni gotowa

Podłoga drewniana dla astmatyków i alergików

Duże korporacje stawiają na efektywne parki maszynowe

Szklane salony samochodowe – prestiż i elegancja światowych marek