Dodaj ofertę za darmo

Inwestorzy stawiają na jakość

2010-06-23

Jeszcze kilka lat temu o wyborze materiału budowlanego decydowała niemal wyłącznie jego cena. Jednak polski, dynamiczny rynek wciąż ewoluuje i coraz wyraźniej wyróżnia się na nim grupa klientów przywiązujących dużą wagę do jakości stosowanych produktów, ich parametrów oraz marki – mówi Michal Jalovecký, prezes ES Polska.

Według Michala Jaloveckiego, który obserwował rynek budowlany naszych południowych sąsiadów w ostatnich latach, o zmianie podejścia Polaków do budowy domów mieszkalnych świadczy min. obecna popularność bloczków gazobetonowych i wypalanych cegieł, materiałów najlepszej wytrzymałości. Osoby, które podejmują współpracę z firmą budowlaną, powinny poznać zarówno dobre, jak i złe strony zastosowania wybranych materiałów budowlanych w zależności od przeznaczenia, żywotności i projektu budowli.


Z jakich materiałów budować?
Najczęściej używanymi materiałami do budowy domu w Polsce są cegły wypalane lub bloczki gazobetonowe. Tańsze i niemal tak samo popularne są konstrukcje oparte na betonie, na przykład moduły. Stosując je musimy liczyć się jednak z wysokimi kosztami transportu takich półfabrykatów. Ponadto, konieczne jest dodatkowe ocieplenie i wygłuszenie ścian.
Jeśli planujemy budowę domu o wyjątkowym, oryginalnym kształcie i skomplikowanej konstrukcji, często jedynym rozwiązaniem okazują się wylewane konstrukcje żelbetowe. Bardzo skomplikowane bryły, które muszą spełnić określone wymagania statyczne, wymagają właśnie konstrukcji żelbetowej.

- Za najgorszą z możliwych uznajemy konstrukcję drewnianą szkieletową, podkreśla Michal Jalovecký, Prezes ES. - Lekka konstrukcja pozwala zaoszczędzić czas przy budowie, w przypadku domu jednorodzinnego nawet cztery miesiące. W dodatku prace można prowadzić również przy gorszych warunkach pogodowych. Niestety, dom o konstrukcji lekkiej szkieletowej nie jest przewidziany dla wielu pokoleń.

Michal Jalovecký tłumaczy, że żywotność domu wybudowanego taką metodą, wynosi ok. 30 lat, a już po kilku latach dochodzi do osiadania wełny mineralnej (izolacji), co prowadzi do pogorszenia się parametrów cieplnych domu. W konstrukcjach drewnianych problemem jest również zerowa dyfuzja pary wodnej oraz średni komfort ciepła spowodowany minimalną zdolnością kumulacji ciepła.

Prezes ES uważa, że warto przyjrzeć się także materiałom do murowania. Duży rozwój nastąpił ostatnio w dziedzinie ceramiki. Rozpoczęto produkcję bardzo precyzyjnych cegieł szlifowanych, jak Heluz44 STI produkowanej w Czechach. Dokładność tego materiału pozwala na precyzyjne murowanie bez konieczności używania spoiwa z zaprawy. A taka dokładność murowania zwiększa późniejsze właściwości cieplne oraz mechaniczne domu.

Główną zaletą stosowania materiałów ceramicznych jest doskonały klimat wewnątrz budynków. W okresie letnim dom się nie przegrzewa, zimą zaś dobrze izoluje ciepło, jednocześnie doskonale radząc sobie z odprowadzaniem pary i izolacją dźwięku. Wszystkie te czynniki powodują, że wypalana cegła jest doskonałym materiałem do budowy domu.

W opinii specjalistów firmy dużą popularność zyskały ostatnio także bloczki gazobetonowe umożliwiające budowę na klej, bez zaprawy. Wykorzystując bloczki, które mają lepszą izolację cieplną, np. Ytong Lambda, można w łatwy sposób spełnić parametry domu niskoenergetycznego. Parametry izolacji cieplnej bloczków wyprzedzają nawet wypalaną cegłę.

- Budowaliśmy domy o konstrukcji drewnianej szkieletowej, system Velox oraz konstrukcje betonowe. Jednak uważamy, że tradycyjny materiał jest najlepszym wyborem, a Ytong Lambda czy Porotherm44 KEO+ dają doskonałe wyniki – podsumowuje Michal Jalovecký.

Aktualności

2015-06-09 11:05:00 | Komentarze: 1

Targi SyMas i Maintenance – trwa rejestracja odwiedzających

Zbliża się kolejna edycja jedynych w Polsce i cieszących się niesłabnącą popularnością Międzynarodowych Targów Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SyMas. Wydarzenie jak co roku połączone będzie z Międzynarodowymi Targami Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji Maintenance. Imprezy tematycznie ze sobą korespondują, dzięki czemu spektrum wystawców i odwiedzających będzie wyjątkowo szerokie. Na targi zapraszamy w dniach 6 i 7 października 2015r. do Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków. Organizatorem tegorocznej edycji po raz pierwszy jest firma Targi w Krakowie – największy na południu kraju i czołowy w Polsce organizator targów i kongresów.

Przemysłowa wiosna w Expo Silesia – 3-5 marca 2015, Expo Silesia, Sosnowiec

FLEXICONE inteligentny konfigurator

Obudowa kominka – na co zwrócić uwagę?

Materiały do szybkiego wznoszenia ścian – bloczki silikatowe o dużych rozmiarach

Klasyka z błyskiem nowoczesności, czyli kolekcja ALASKA BLACK marki Nowodvorski Lighting

Konstrukcja stalowa białostockiej spalarni gotowa

Podłoga drewniana dla astmatyków i alergików

Duże korporacje stawiają na efektywne parki maszynowe

Szklane salony samochodowe – prestiż i elegancja światowych marek