Ku wysokiej izolacyjności w LUMINIE - ściany działowe SILKA E12

2010-08-10

Podstawowym założeniem w projekcie LUMINA House jest wysoka energooszczędność. Dlatego przy budowie domu wykorzystuje się najbardziej innowacyjne technologie i materiały zapewniające wysoką izolacyjność cieplną. Jednym z nich są bloki SILKA E12. O ich właściwościach rozmawiamy z Piotrem Harasskiem z firmy XELLA.

ARCHIPELAG: W projekt LUMINA House wpisane są innowacyjne rozwiązania budowlane. Przy montażu ścianek działowych wykorzystano bloki SILKA E12. Jakie korzyści wiążą się z ich zastosowaniem?Piotr Harassek: Bloki wapienno-piaskowe SILKA E12, zastosowane przy budowie wysoko energooszczędnego domu LUMINA, stanowią doskonały wybór ze względu na izolacyjność akustyczną i trwałość. Dodatkowo, dzięki wysokiej gęstości bloków SILKA E12, ściany działowe biorą również czynny udział w procesie regulowania temperatury pomieszczeń. Duża pojemność cieplna ścian sprawia, że są one w stanie zakumulować ciepło w upalne, letniE dni i oddać je nocą, zaś w zimie zapobiegają szybkiemu wychładzaniu budynku.

ARCHIPELAG: Oznacza to, że bloki SILKA zapewniają LUMINIE odpowiednią izolację cieplną, która wpływa z kolei na wysoką energooszczędność. Trwałość materiałów, z których wykonane są ścianki, ma też duże znaczenie dla całej konstrukcji domu…

Piotr Harassek: Ściany działowe, pomimo, że nie stanowią istotnej części budynku z punktu widzenia konstrukcji, pełnią ważną funkcję – organizują przestrzeń. Z tego powodu, ważne jest, aby ścianki działowe były wykonane z wytrzymałych i trwałych materiałów, które wyznaczą podział pomieszczeń nie tylko wizualnie, ale również pod względem akustycznym, czy termicznym.

ARCHIPELAG: A jak montaż bloków wpływa na oszczędność czasu przy budowie?

Piotr Harassek: Bloki SILKA E12 są materiałem, z którego ściany muruje się szybko i w prosty sposób. Muruje się je przy pomocy zaprawy do cienkich spoin SILKA-YTONG, bez wypełniania spoin pionowych, które zastępuje połączenie na pióro i wpust. Zastosowanie systemowych narzędzi oraz nadproży YTONG YF sprawia, że wznoszenie ścian z bloków SILKA E12 przebiega w dużym tempie oraz z zachowaniem dużej dokładności wykonania.


Przy montażu więźby dachowej w LUMINIE wykorzystano łączniki ciesielskie. O tym jak ich jakość wpływa na konstrukcję dachu oraz o właściwościach łączników opowiada Andrzej Brysacz z firmy SIMPSON

Andrzej Brysacz: W LUMINIE zastosowano perforowane płytki i profilowane łączniki, które znacznie przyśpieszają montaż konstrukcji dachowych. Zwiększają też precyzję połączeń drewnianych elementów i pozwalają na znaczne zmniejszenie zużycie drewna. Wykonanie tradycyjnych połączeń ciesielskich wymaga sporej wiedzy i dokładności oraz czasu. Łatwo tu o błędy, które mogą w przyszłości zaowocować poważnymi uszkodzeniami dachu. Metalowe łączniki są prostsze w użyciu. Prawidłowo zamocowane mają też lepszą nośność niż połączenia drewnianych elementów na wręby, czopy, nakładki lub gniazda. Dodatkowo pozwalają zaoszczędzić na materiale. Łączniki ciesielskie produkowane są z blachy stalowej ocynkowanej. Mają grubość od 1 do 8 mm. W ich ściankach są fabrycznie nawiercone otwory pod gwoździe, wkręty lub stalowe kołki rozporowe. W niektórych z nich otwory maja kształt owalny. Uzyskuje się dzięki temu możliwość regulowania położenia łącznika w trakcie montażu.

www.archipelag.pl – projekty domów z dobrą energią!

Partnerzy nowoczesności:
Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A., VELUX Polska Sp. z o.o., Schüco International Polska Sp. z o.o., Plannja Sp. z o.o., Bank BPH S.A., Microtech International S.A., URSA Polska Sp. z o.o., Rekuperatory Sp. z o.o., Rockwool Polska Sp. z o.o., Xella Polska Sp. z o.o., Stiebel Eltron Polska Sp. z o.o., KRONOPOL Sp. z o.o., Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. marka Weber (maxit), S. Siedle & Söhne OHG, Polska Woda Deszczowa Sp. z o.o., TECE Sp. z o.o., GLASPOL Sp. z o.o., Stahlton Polska Sp. z o.o., Astra-Technologia Betonu Sp. z o.o., REHAU Sp. z o.o., Simpson Strong-Tie Sp. z o.o., Deceuninck Polska Sp. z o.o. (system Twinson), "Dom & Wnętrze", "Budujemy Dom", Grupa e-budownictwo.pl, "mój ŚWIAT jest EKO", Radio RAM, Radio Wrocław
Aktualności

2015-06-09 11:05:00 | Komentarze: 1

Targi SyMas i Maintenance – trwa rejestracja odwiedzających

Zbliża się kolejna edycja jedynych w Polsce i cieszących się niesłabnącą popularnością Międzynarodowych Targów Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SyMas. Wydarzenie jak co roku połączone będzie z Międzynarodowymi Targami Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji Maintenance. Imprezy tematycznie ze sobą korespondują, dzięki czemu spektrum wystawców i odwiedzających będzie wyjątkowo szerokie. Na targi zapraszamy w dniach 6 i 7 października 2015r. do Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków. Organizatorem tegorocznej edycji po raz pierwszy jest firma Targi w Krakowie – największy na południu kraju i czołowy w Polsce organizator targów i kongresów.

Przemysłowa wiosna w Expo Silesia – 3-5 marca 2015, Expo Silesia, Sosnowiec

FLEXICONE inteligentny konfigurator

Obudowa kominka – na co zwrócić uwagę?

Materiały do szybkiego wznoszenia ścian – bloczki silikatowe o dużych rozmiarach

Klasyka z błyskiem nowoczesności, czyli kolekcja ALASKA BLACK marki Nowodvorski Lighting

Konstrukcja stalowa białostockiej spalarni gotowa

Podłoga drewniana dla astmatyków i alergików

Duże korporacje stawiają na efektywne parki maszynowe

Szklane salony samochodowe – prestiż i elegancja światowych marek