Osuszanie Budynków

2010-05-24

Osuszanie budynku po jego całkowitym lub częściowym zalaniu wcale nie jest proste. Mogliśmy się o tym przekonać po powodzi 1997 roku, kiedy to wielu ludzi potrzebowało fachowej pomocy w ratowaniu swych zawilgoconych domów, a niewiele firm potrafiło zastosować właściwe metody osuszania.

Nawet decyzja rządu, który próbował pomóc powodzianom sprowadzając 7 tys. osuszaczy kondensacyjnych, okazała się pomyłką. Według specjalistów ta technologia "nadaje się bardziej do suszenia bielizny lub utrzymania niskiej wilgotności w garażu", a nie do osuszania zalanych budynków.

Zawilgocenie ścian i podłoży zależne jest od rodzaju materiału. Stwierdzono np., że wilgotność masowa murów po zalaniu wynosi średnio ok. 20% (w tym cegły 20-25%, zaprawy 10-15%), a posadzek betonowych 8-10%. Z doświadczeń wynika, że do wykonywania robót budowlanych, takich jak tynkowanie, malowanie lub tapetowanie, wymagana masowa wilgotność powierzchniowa przegród nie powinna być większa od 5-6%, a przy wykonywaniu podłóg – podkład należy osuszyć do wilgotności 4-15% (w zależności od rodzaju materiału).

Zanim przystąpimy do osuszania budynku należy dokonać oceny sytuacji:

- określić stanu gruntu
- dokonać charakterystyki stanu ścian i stropów budynku
- założyć plomby na pojawiających się szczelinach
- zidentyfikować pojawiające się grzyby i pleśnie
- przedstawić stan zawilgocenia budynku
- określić wytrzymałość mechanicznej tynków
- dokonać oceny zachowania stolarki i pokryć malarskich wewnątrz budynku.

Generalnie, metody osuszania można podzielić na:

• osuszanie naturalne
• osuszanie sztuczne

nieinwazyjne

-gorącym powietrzem lub promiennikami
-kondensacyjne
-absorpcyjne
-mikrofalowe
-próżniowe

inwazyjne

-polegające na mechanicznym wprowadzeniu warstwy izolacyjnej
-polegające na stałym obniżaniu wilgotności
-bazujące na wykonaniu przegrody hydrofobowej lub uszczelniającej ze wstępnym opróżnieniem porów lub bez tego zabiegu.

W zależności od potrzeb można stosować jedną, określoną metodę lub też w celu uzyskania lepszych efektów łączyć różne metody.

W praktyce szybkość odprowadzania wody z całkowicie zawilgoconych powierzchni ścian zwiększa się jeśli:

-zmniejsza się wilgotność względna powietrza otaczającego przegrodę,
-zwiększa się temperatura powierzchni przegrody w stosunku do temperatury otoczenia,
-zwiększa się prędkość ruchu powietrza wzdłuż powierzchni przegrody.

Lekko zawilgocone pomieszczenia można osuszać metodą naturalną, poprzez otwarcie okien i drzwi. Należy jednak pamiętać, że skuteczność tej metody zależy od warunków panujących na zewnątrz. Inna będzie skuteczność osuszania w lecie, inna jesienią, a jeszcze inaczej zawilgocone ściany zachowywać się będą w sezonie grzewczym. Trzeba zaznaczyć, ze metoda ta, choć najprostsza, nadaje się do suszenia jedynie cienkich ścian o niewielkim stopniu zawilgocenia.

Najlepszym sposobem zabezpieczenia przed wodą wnikającą z zewnątrz jest wykonanie wtórnej izolacji pionowej, wykonanie dodatkowej przepony poziomej, a na mury obciążone solami dodatkowo tynk renowacyjny. Jednak w niektórych przypadkach / wysunięty taras, schody lub przylegający budynek/ nie ma możliwości odsłonięcia ścian zewnętrznych.

Pozostaje wówczas możliwość wykonania pionowej izolacji od wewnątrz – przeciw negatywnemu ciśnieniu wody do wewnątrz. Zastosowanie wtedy mają mineralne mikrozaprawy uszczelniające, które z uwagi na ewentualną dużą agresywność wody muszą być odporne na siarczany. Aby przedostająca się woda nie powodowała dalszych szkód, niezbędne jest również wykonanie dodatkowej przepony poziomej.

Wraz z mikrozaprawą uszczelniającą zamyka ona wodę wewnątrz muru.
W przypadku zastosowania wodoodpornych materiałów do wykonania ścian piwnic, również statyka budynku nie zostaje zakłócona.

W tym przypadku należy jednak uwzględnić problemy zawilgocenia na skutek brakującej termoizolacji. W tej sytuacji należy podjąć odpowiednie działania (z zakresu fizyki budowli oraz konstrukcji), aby rozwiązać problem kondensacji pary wodnej.

Metody osuszania gorącym powietrzem, absorpcyjnego i kondensacyjnego są pochodnymi osuszania naturalnego, wykorzystują bowiem te same mechanizmy. Napotykają więc podobne problemy – wraz z wysychaniem powierzchni ściany występuje przesuwanie się granicy strefy wilgoci w głąb przegrody, zanika wówczas ruch kapilarny i wilgoć oddawana jest tylko przez dyfuzję pary wodnej.

Zjawisko to zmniejsza szybkość wysychania przegrody, ze względu na wpływ oporu dyfuzyjnego warstw materiału. Dlatego metody te, w celu uniknięcia osuszania powietrza atmosferycznego i nieefektywnego zużycia energii, wymagają uzyskania pełnej szczelności osuszanych obiektów (pomieszczeń)

Najpopularniejsze są techniki niskociśnieniowe oraz termoiniekcji, a w przypadku wstępnego osuszania porów kapilarnych wykorzystuje się obróbkę termowentylatorową, mikrofalową i opornościową.

Nieinwazyjne metody osuszania przegród i materiałów oprócz stosowania podczas tzw. mokrych robót budowlanych, mogą być również stosowane w obiektach zalanych wodami powodziowymi.

Naturalne suszenie obiektów o dużej kubaturze, a szczególnie części podpiwniczonej trwa bardzo długo (nawet kilka lat) i nie zawsze jest skuteczne. Dotyczy to szczególnie ścian zdegradowanych długotrwałym zawilgoceniem, wynikającym z braku izolacji przeciwwilgociowych. W takich przypadkach konieczne jest stosowanie suszenia sztucznego.
Aktualności

2015-06-09 11:05:00 | Komentarze: 1

Targi SyMas i Maintenance – trwa rejestracja odwiedzających

Zbliża się kolejna edycja jedynych w Polsce i cieszących się niesłabnącą popularnością Międzynarodowych Targów Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SyMas. Wydarzenie jak co roku połączone będzie z Międzynarodowymi Targami Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji Maintenance. Imprezy tematycznie ze sobą korespondują, dzięki czemu spektrum wystawców i odwiedzających będzie wyjątkowo szerokie. Na targi zapraszamy w dniach 6 i 7 października 2015r. do Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków. Organizatorem tegorocznej edycji po raz pierwszy jest firma Targi w Krakowie – największy na południu kraju i czołowy w Polsce organizator targów i kongresów.

Przemysłowa wiosna w Expo Silesia – 3-5 marca 2015, Expo Silesia, Sosnowiec

FLEXICONE inteligentny konfigurator

Obudowa kominka – na co zwrócić uwagę?

Materiały do szybkiego wznoszenia ścian – bloczki silikatowe o dużych rozmiarach

Klasyka z błyskiem nowoczesności, czyli kolekcja ALASKA BLACK marki Nowodvorski Lighting

Konstrukcja stalowa białostockiej spalarni gotowa

Podłoga drewniana dla astmatyków i alergików

Duże korporacje stawiają na efektywne parki maszynowe

Szklane salony samochodowe – prestiż i elegancja światowych marek