Pierwszy kwartał 2003 w budownictwie.

2003-04-23

W marcu br. utrzymał się głęboki spadek produkcji budowlano–montażowej w skali roku i wyniósł 25,3% (po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym odnotowano spadek o 16,1%). W porównaniu z lutym, jak zwykle w tym okresie, wystąpił wzrost produkcji – o 16,1%, obserwowany we wszystkich grupach przedsiębiorstw budowlanych (po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja obniżyła się o 6,0%).

Po trzech miesiącach br. poziom zrealizowanych robót budowlano–montażowych był o 23,1% niższy niż w analogicznym okresie ub. roku. Na zmniejszenie produkcji wpłynął spadek sprzedaży robót zarówno o charakterze inwestycyjnym (o 22,9%), jak i remontowym (o 23,7%), przy czym udział robót o charakterze inwestycyjnym nieco zwiększył się (z 74,4% w ub. roku do 74,6%). Niższy niż w I kwartale ub. roku poziom produkcji odnotowano we wszystkich grupach przedsiębiorstw budowlanych, z wyjątkiem jednostek przygotowujących teren pod budowę. Głęboki spadek robót wystąpił w przedsiębiorstwach wykonujących roboty budowlane wykończeniowe - o 30,6%. W jednostkach zajmujących się wznoszeniem obiektów budowlanych; inżynierią lądową i wodną spadek wyniósł 23,6%, natomiast w wykonujących instalacje budowlane – 22,7%. Według wstępnych wyników badań, wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie kształtuje się w kwietniu br. na poziomie dodatnim (w poprzednim miesiącu był ujemny). Prognozy portfela zamówień na roboty budowlano–montażowe oraz produkcji są bardziej optymistyczne niż w poprzednich dwóch miesiącach. Mniej pesymistyczna od marcowej jest prognoza przyszłej sytuacji finansowej badanych przedsiębiorstw.

Według wstępnych danych, w I kwartale br. oddano do użytku 27092 mieszkania, tj. o 23,9% więcej niż przed rokiem (w marcu – 8965 mieszkań, tj. odpowiednio o 49,2% więcej). Najbardziej zwiększyła się liczba mieszkań w budownictwie indywidualnym, w którym przekazano 17103 mieszkania, tj. o 67,4% więcej niż w okresie styczeń–marzec ub. roku. W budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem oddano 5700 mieszkań (o 18,0% więcej niż przed rokiem), a w budownictwie zakładowym – 149 (o 13,7% więcej). Spadek liczby przekazanych mieszkań odnotowano natomiast w budownictwie spółdzielczym – o 47,1%, do 2535, komunalnym – o 36,7%, do 430 oraz społecznym czynszowym – o 3,6%, do 1175. W końcu marca br. w budowie było 681,8 tys. mieszkań, tj. o 4,4% mniej niż przed rokiem.

Źródło: Polska Statystyka Publiczna
Aktualności

2015-06-09 11:05:00 | Komentarze: 1

Targi SyMas i Maintenance – trwa rejestracja odwiedzających

Zbliża się kolejna edycja jedynych w Polsce i cieszących się niesłabnącą popularnością Międzynarodowych Targów Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SyMas. Wydarzenie jak co roku połączone będzie z Międzynarodowymi Targami Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji Maintenance. Imprezy tematycznie ze sobą korespondują, dzięki czemu spektrum wystawców i odwiedzających będzie wyjątkowo szerokie. Na targi zapraszamy w dniach 6 i 7 października 2015r. do Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków. Organizatorem tegorocznej edycji po raz pierwszy jest firma Targi w Krakowie – największy na południu kraju i czołowy w Polsce organizator targów i kongresów.

Przemysłowa wiosna w Expo Silesia – 3-5 marca 2015, Expo Silesia, Sosnowiec

FLEXICONE inteligentny konfigurator

Obudowa kominka – na co zwrócić uwagę?

Materiały do szybkiego wznoszenia ścian – bloczki silikatowe o dużych rozmiarach

Klasyka z błyskiem nowoczesności, czyli kolekcja ALASKA BLACK marki Nowodvorski Lighting

Konstrukcja stalowa białostockiej spalarni gotowa

Podłoga drewniana dla astmatyków i alergików

Duże korporacje stawiają na efektywne parki maszynowe

Szklane salony samochodowe – prestiż i elegancja światowych marek