Dodaj ofertę za darmo

Pierwszy w Polsce dom pasywny z paszportem

2009-03-11

Sokółka Okna i Drzwi S.A. była partnerem niedawno zakończonej inwestycji pasywnej- jednorodzinnego domu. Budowa domu pasywnego, zorganizowana przez miesięcznik Przewodnik Budowlany dobiegła końca. Budynek uzyskał jeden z pierwszych w kraju certyfikatów energetycznych- pierwszy dla domu pasywnego, wskazujący, że spełnia on z nawiązką wszelkie parametry budynku pasywnego.

Dom pasywny jest ideą domu oszczędnego w utrzymaniu dla mieszkańców i użytecznego dla środowiska. U podstaw koncepcji zasada maksysmalnej efektywności energetycznej. Zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło jest możliwe m.in. dzięki zwiększeniu izolacyjności przegród, szczelnym oknom, zamontowaniu kolektorów słonecznych. Wówczas konwencjonalny system grzewczy nie jest potrzebny, ponieważ dom sam się nagrzewa i chłodzi. Autorem pierwszej definicji domu pasywnego z 1988 roku jest Wolfgang Feist z Instytutu Domu Pasywnego w Dramstadt. Zgodnie z tą definicją, dom pasywny jest budynkiem o wyjątkowo niskim zapotrzebowaniu na energię służącą do ogrzewania wnętrza (15 kWh/m2 w ciągu roku).

Dom powstały w podwarszawskim Józefowie jest rozwiązaniem dla osób, które stawiając sobie pytanie „mieszkanie czy dom” wybierają dom. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 109m2, przez co wpisuje się w potrzeby jakie ma wiele rodzin, aktualnie planujących zakup bądź budowę. W projekcie uczestniczyła grupa wiodących producentów na rynku materiałów budowlanych (pracownia Archon, Sokółka Okna i Drzwi S.A., Grupa Atlas, Lafarge Cement, Tremco Ilbruck, Philips, 3M, i inni).

Jak wiadomo największa ilość ciepła ucieka z domu przez okna. Dlatego bardzo istotnym dla uzyskania odpowiednich parametrów było zastosowanie okien przeznaczonych do budownictwa pasywnego- drewnianych okien z linii GOLDPlus firmy Sokółka Okna i Drzwi S.A. o współczynniku przepuszczalności cieplnej dla całego okna Uw=0,8 W/m2K. Okna te jako pierwsze w Polsce uzyskały certyfikat wydany przez Passivhaus Institut w Darmstadt potwierdzający ich wysoką jakość oraz fakt, że spełniają wszelkie wymogi stawiane stolarce przeznaczonej do budownictwa pasywnego.

W Domu Pasywnym II wyeliminowano ruchome skrzydła okien zastępując je skrzydłami nieotwieralnymi. W znaczący sposób przyczyniło się to do dodatkowego podniesienia szczelności budynku. Dodatkowo współczynnik wypadkowy przenikania ciepła okien zmniejszył się o około 15% - do wartości U = 0,65-0,70 W/m2K. Takie rozwiązanie pozwoliło również na powiększenie powierzchni szyb, czyli ilości dostarczanej energii słonecznej.

Zastosowane technologie przyniosły imponujący efekt. Powstały budynek posiada doskonałe parametry niskoenergetyczne na poziomie 81,7 kWh (m2 rok) dla energii pierwotnej, pułap dla domu pasywnego wynosi 120 kWh (m2 rok). Udało się więc osiągnąć parametry o ponad 30% lepsze niż wymagane. Według Instytutu Budownictwa Pasywnego budynek pasywny żeby spełniać swe wymogi musi mieć zużycie energii na poziomie nie większym niż 15 kWh na 1m2 dla energii końcowej na ogrzewanie i wentylację, natomiast w tym konkretnym przypadku zużycie energii zostało ocenione na poziomie 13,04 kWh m2 rocznie.

- Energię oszczędza cały Świat. Po wejściu paszportów energetycznych również Polacy przykładają do tej kwestii coraz większą wagę. Wydatek na samą budowę domu energooszczędnego lub pasywnego jest wyższy, należy jednak pamiętać, że jest to inwestycja na lata, a przy rosnących cenach energii różnica w kosztach zwróci się mieszkańcom takiego domu wielokrotnie.– twierdzi Tadeusz Mozerski Kierownik Działu Rozwoju firmy Sokółka Okna i Drzwi S.A.
Aktualności

2015-06-09 11:05:00 | Komentarze: 1

Targi SyMas i Maintenance – trwa rejestracja odwiedzających

Zbliża się kolejna edycja jedynych w Polsce i cieszących się niesłabnącą popularnością Międzynarodowych Targów Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SyMas. Wydarzenie jak co roku połączone będzie z Międzynarodowymi Targami Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji Maintenance. Imprezy tematycznie ze sobą korespondują, dzięki czemu spektrum wystawców i odwiedzających będzie wyjątkowo szerokie. Na targi zapraszamy w dniach 6 i 7 października 2015r. do Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków. Organizatorem tegorocznej edycji po raz pierwszy jest firma Targi w Krakowie – największy na południu kraju i czołowy w Polsce organizator targów i kongresów.

Przemysłowa wiosna w Expo Silesia – 3-5 marca 2015, Expo Silesia, Sosnowiec

FLEXICONE inteligentny konfigurator

Obudowa kominka – na co zwrócić uwagę?

Materiały do szybkiego wznoszenia ścian – bloczki silikatowe o dużych rozmiarach

Klasyka z błyskiem nowoczesności, czyli kolekcja ALASKA BLACK marki Nowodvorski Lighting

Konstrukcja stalowa białostockiej spalarni gotowa

Podłoga drewniana dla astmatyków i alergików

Duże korporacje stawiają na efektywne parki maszynowe

Szklane salony samochodowe – prestiż i elegancja światowych marek