Stopień po stopniu – czyli z czego zbudować schody w ogrodzie

2014-10-08

Schody w ogrodzie pełnią ważne funkcje – łączą teren o różnych poziomach i dekorują przestrzeń. To element, który poprawnie wykonany z pewnością będzie stanowić wartość dodaną każdej posesji. Przy pomocy jakich materiałów można zbudować stopnie ogrodowych schodów i na co zwrócić uwagę podczas ich tworzenia, podpowiada Wojciech Średniawa, Projektant firmy Polbruk.

Po schodach do ogrodu

Kilkustopniowe schody w ogrodzie ułatwiają pokonanie różnic w terenie, łagodzą podejście do drzwi, na taras czy też do altany. Muszą być jednak odpowiednio dopasowane kompozycyjnie do otoczenia i zapewniać komfortowe oraz bezpieczne poruszanie się po posesji. Właściwości te gwarantuje poprawne, zgodne ze sztuką budowlaną wykonanie. Schody zbudować można wylewając betonową konstrukcję, jednak technika ta wymaga dużej wprawy i jest czasochłonna. Dodatkowo, wskazane jest w tym przypadku obłożenie stopni ozdobną okładziną w postaci płytek ceramicznych czy kamiennych, co zwiększa koszty inwestycji i z czasem może spowodować odpadanie poszczególnych elementów. Praktycznym sposobem na efektowne schody w ogrodzie jest skorzystanie z bogatej oferty gotowych elementów brukowych, jak np. obrzeża ozdobne Polbruk Canto Trapez. Obrzeża o wymiarach 9/10,3 x 10 x 25 cm wykorzystać można do wytyczenia granic i poziomu podstopni. Dzięki temu, że obrzeża Polbruk Canto Trapez dostępne są aż w 8 kolorach i dwóch wersjach struktury (gładkiej i postarzanej), obramowania można z łatwością łączyć z różnymi materiałami. Środek stopni wypełnić można więc grubym żwirem, kamieniem lub dowolną kostką brukową. Ciekawym pomysłem na budowę oryginalnych schodów jest tworzenie ich przy pomocy kostki brukowej. W tej roli najlepiej sprawdzą się elementy o prostym, geometrycznym kształcie, jak np. Polbruk Country. Kostki przypominające formą tradycyjne cegły nie tylko w łatwy sposób pozwolą wybudować stopnie, ale również utrzymać spójność kompozycyjną z nawierzchnią na pozostałej części terenu, którą wyłożyć można tym samym materiałem.

Mając już wybrany rodzaj budulca przystąpić można do prac projektowych i wykonawczych. W obszarze przeznaczonym do codziennego użytku najwygodniejsze są nieduże schodki z kilkoma stopniami. Ich wysokość optymalnie powinna wynosić około 12-15 cm, czyli tyle ile średni krok dorosłego człowieka. Dla komfortu ważna jest również głębokość stopni, wskazane był oscylowała ona w granicach 30 do maksymalnie 50 cm. W ten sposób będzie można swobodnie postawić krok. Układanie zaczynamy od przygotowania podłoża – na tym etapie decydujemy również o stabilności całej konstrukcji. Usuwamy wierzchnią warstwę ziemi na głębokość ok. 20-30 centymetrów i dobrze utwardzamy powstałą w ten sposób przestrzeń. Podstopnice wykonujemy, jako pierwsze, mocując je na wylewce, a nie bezpośrednio w gruncie. Spoiny można dodatkowo wzmocnić zaprawą cementową lub piaskiem z odrobiną cementu. Warto jest zachować około 2% spadek w kierunku zewnętrznym, co pozwoli uniknąć zalegania na stopniach wody opadowej. Po wypoziomowaniu każdego obramowania można zacząć wypełniać wnętrze. Jeśli wykonujemy je przy pomocy kostek brukowych należy każdy element ubić gumowym młotkiem, a na koniec całość dokładnie zasypać przesianym piaskiem, a jego nadmiar usunąć za pomocą szczotki. Tak przygotowane schody powinny być nie tylko trwałym, wygodny i bezpiecznym elementem ogrodu, ale również wyjątkową ozdobą posesji.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Polbruk S.A. - część irlandzkiej grupy CRH plc – specjalizuje się w wytwarzaniu najwyższej jakości kostki brukowej, betonowych wyrobów drogowych i innych elementów małej architektury. Od ponad 20 lat dostarczamy Państwu materiały do aranżacji pięknych i trwałych nawierzchni, a wsparcie ze strony CRH – jednego z największych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie – pozwala nam wciąż się rozwijać i dążyć do tego, by kreowane przez nas przestrzenie nabierały niezwykłego charakteru. Polbruk S.A. jest największym producentem kostki i wyrobów drogowych w Polsce. Nasze produkty są powszechnie rozpoznawalne i dostępne na terenie całego kraju. Pozycja lidera zobowiązuje nas do ciągłej rozbudowy sieci dystrybucji, utrzymywania wysokiej jakości i nieustannego poszukiwania nowych rozwiązań. Bogactwo oferowanych kolekcji – ich zróżnicowane wzornictwo – odpowiada aktualnym trendom stylistycznym i daje nieograniczone możliwości realizacyjne.

Polbruk S.A.

Ul. Nowy Świat 16 c

80-299 Gdańsk

www.polbruk.pl

www.facebook.com/Polbruk
Ciekawostki

2020-11-20 14:32:31 | Komentarze: 0

Styropian solo czy w kompletnym systemie ociepleń?

Jeśli planujesz lub jesteś w trakcie najbardziej opłacalnej inwestycji, jaką jest ocieplenie domu, będziesz musiał podjąć decyzję czy wybrać cały system ociepleń od jednego producenta, czy dobierać poszczególne elementy systemu różnych marek. Wybór należy oczywiście do właściciela domu, niemniej eksperci zalecają stosowanie kompletnego systemu ociepleń, ponieważ tylko wtedy właściciel domu otrzymuje zarówno gwarancję właściwej pracy całego układu, jak i jego trwałości oraz skutecznego obniżenia kosztów ogrzania domu.

Zainwestuj mądrze i szybko, a zdążysz ocieplić dom jeszcze w tym roku!

Budujemy coraz większe domy z drewna. Najczęściej na wsi

Wąska działka – jak usytuować budynek?

Idzie jesień przez ogródek – jak uporządkować posesję przed zimnymi miesiącami

Trzy kroki do jesieni – czyli jak skutecznie posprzątać posesję po letnich miesiącach

Zadbaj o bezpieczeństwo sprzętu i danych

Nowość! Świetliste włókna – kolekcja lamp Filament marki Nowodvorski Lighting

Instalacja bez wysiłku – inteligentny system łączenia rur TECElogo

Alpamayo na elewacje i do wnętrz