Wąska działka – jak usytuować budynek?

2014-10-15

Przekazywanie ziemi z pokolenia na pokolenia oraz jej historyczne podziały doprowadziły do tego, że coraz częściej spotykamy się z wąskimi i długimi pasami ziemi, która ma służyć pod zabudowę jednorodzinną. Wąskie działki budowlane najczęściej występują na terenach, które niegdyś były zwykłymi polami uprawnymi. W pewnym momencie grunty przeszły odrolnienie i przeznaczono je pod zabudowę, gdyż większe miasta ciągle rozszerzają swoje peryferie. Budowa domu na takich działkach nie jest sprawą prostą i wymaga znajomości przepisów obowiązującego Prawa budowlanego.

Kiedy usytuowanie budynku na działce może okazać się kłopotliwe – dobrze jest najpierw dysponować określonym gruntem, a dopiero następnie wybierać projekt architektoniczny. Dzięki wskazanej kolejności – projektant jest w stanie odpowiednio wykorzystać walory posiadanej parceli oraz jednocześnie zmniejszyć uciążliwość jej wad. Zwykle, największe wyzwanie stanowi zaprojektowanie wejścia do domu oraz zaplanowanie wjazdu do garażu. Trudności jest na ogół zdecydowanie więcej, ale w przeważającej liczbie przypadków postawienie wygodnego domu na wąskiej działce okazuje się ostatecznie możliwe do zrealizowania.


Usytuowanie budynków – przepisy


O odległościach obiektów budowlanych od granic działek mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. Co do zasady, budynki należy sytuować w następujących odległościach od granicy z sąsiednią działką:Nie mniej niż 4 m, jeżeli w stronę granicy działki skierowana jest ściana posiadająca otwory okienne lub drzwiowe;

Nie mniej niż 3 m, jeżeli w stronę granicy działki skierowana jest ściana nieposiadająca otworów okiennych i drzwiowych.


Od wskazanych powyżej wymogów technicznych istnieją jednak pewne odstępstwa. Odstępstwa te dotyczą działek, które mają szerokość mniejszą niż 16 m. Wówczas ściana bez otworów okiennych oraz drzwiowych może zostać usytuowana nawet bezpośrednio przy granicy działki. Należy podkreślić, że choć określone przepisy dopuszczają usytuowanie budynku od jednego krańca działki do jej drugiego krańca, to kwestia dotyczy jedynie zabudowy jednorodzinnej i ścian bez otworów okiennych i drzwiowych. Ponadto, warto zważyć, iż takie sytuowanie obiektów mieszkalnych znacznie ogranicza prywatność ich właścicieli.


Jak to się robi w praktyce?


Na wąskiej działce nie da się usytuować domu w sposób tradycyjny. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie dostosowanie projektu do posiadanego gruntu. Doświadczeni architekci robią to tak, aby posesja była w miarę wygodna w użytkowaniu, a dom jak najmniej stracił na atrakcyjności elewacji frontowej. Na logiczne usytuowanie domu na wąskiej działce istnieją generalnie dwa sprawdzone sposoby. Obydwa rozwiązują kwestię problematycznego wejścia do budynku i wjazdu do garażu.


Pierwsza metoda polega na zaplanowaniu budynku w taki sposób, że garaż umieszcza się między ulicą, a domem. Zaś drzwi wejściowe sytuuje na krótszej ścianie. Wówczas mamy niedaleką odległość od furtki do wejścia do domu, nie musimy manewrować samochodem na wąskiej przestrzeni działki i nic niepotrzebnie nie rozdziela domu od ogrodu znajdującego się w głębi parceli. Jednak elewacja frontowa nie prezentuje się tak, jak w przypadku domów usytuowanych w sposób tradycyjny.


Druga ewentualność zakłada umiejscowienie garażu za domem i zaplanowanie wejścia do budynku na jego dłuższej ścianie. Taka wersja wymaga jednak bardzo precyzyjnego planowania przestrzeni. W przeciwnym razie wjechanie autem do garażu może bowiem okazać się wyzwaniem niemożliwym do zrealizowania.


Dostosowanie projektu do szerokości działki


Dostosowanie projektu do wąskiej działki nie jest zadaniem prostym. Jest zatem oczywistym fakt, że czynność tą należy powierzyć sprawdzonej, wiarygodnej i doświadczonej firmie architektonicznej. Jednak dla niewtajemniczonych w proces budowy domu inwestorów, wybór odpowiedniej klasy specjalistów może być w dzisiejszych czasach dość trudny. Jeśli do tej pory nie miałeś do czynienia z tak poważnym i trudnym przedsięwzięciem, jakim jest budowa własnego domu – warto abyś odwiedził stronę internetową Pracowni Projektowej Dobre Domy, która zapewnia projekty domów dostosowane do działek o różnorodnej powierzchni.


W tym miejscu możesz skorzystać z fachowych porad branżowych, przyjrzeć się jak przebiega realizacja wybranych projektów oraz ostatecznie – wybrać koncepcję budynku najbardziej odpowiadającą Twoim potrzebom i możliwościom.Portal DobreDomy.pl posiada szeroką bazę gotowych projektów budynków wszelkiego typu. Znajdziesz tu między innymi:dobrze dostosowane projekty domów na wąską działkę,

tradycyjne projekty domów parterowych,

przemyślane i oszczędne projekty domów z poddaszem użytkowym,

interesujące projekty domów piętrowych.


Jeżeli jesteś osobą, która nie znalazła pośród kategorii wymienionych powyżej budynku odpowiadającego swoim indywidualnym potrzebom – nie musisz się martwić. Pamiętaj, że projektanci pracujący w serwisie DobreDomy.pl zawsze pozostają do Twojej dyspozycji. Przy współpracy z nimi, każda budowa przebiega sprawnie, płynnie i bez zbędnych zakłóceń. Wąskie działki przestają być aż tak bardzo problematyczne, zaś bardziej przestronne parcele nabierają właściwego dla nich charakteru.


Na koniec warto zważyć, że projekty możesz przeglądać oraz porównywać ze sobą całkowicie za darmo i nie wstając z ulubionego fotela. W równie dogodny sposób dokonasz zakupu wybranego planu domu. Niech zatem Twoje życiowe marzenia o pięknym domu z ogrodem przestaną być jedynie ulotną mrzonką, a staną się namacalną rzeczywistością.
Ciekawostki

2020-11-20 14:32:31 | Komentarze: 0

Styropian solo czy w kompletnym systemie ociepleń?

Jeśli planujesz lub jesteś w trakcie najbardziej opłacalnej inwestycji, jaką jest ocieplenie domu, będziesz musiał podjąć decyzję czy wybrać cały system ociepleń od jednego producenta, czy dobierać poszczególne elementy systemu różnych marek. Wybór należy oczywiście do właściciela domu, niemniej eksperci zalecają stosowanie kompletnego systemu ociepleń, ponieważ tylko wtedy właściciel domu otrzymuje zarówno gwarancję właściwej pracy całego układu, jak i jego trwałości oraz skutecznego obniżenia kosztów ogrzania domu.

Zainwestuj mądrze i szybko, a zdążysz ocieplić dom jeszcze w tym roku!

Budujemy coraz większe domy z drewna. Najczęściej na wsi

Idzie jesień przez ogródek – jak uporządkować posesję przed zimnymi miesiącami

Trzy kroki do jesieni – czyli jak skutecznie posprzątać posesję po letnich miesiącach

Zadbaj o bezpieczeństwo sprzętu i danych

Nowość! Świetliste włókna – kolekcja lamp Filament marki Nowodvorski Lighting

Stopień po stopniu – czyli z czego zbudować schody w ogrodzie

Instalacja bez wysiłku – inteligentny system łączenia rur TECElogo

Alpamayo na elewacje i do wnętrz