Dodaj ofertę za darmo

Własny dom- ile to wszystko kosztuje?

2010-09-23

Każdy marzy o swoim własnym domu. Dla jednych to tylko kwestia czasu, a dla innych prawdziwe finansowe wyzwanie. W większości przypadków budżet domowy jest ograniczony, a koszty budowy wcale nie są małe. Dlatego też warto poznać chociaż orientacyjnie koszty z jakimi przyjdzie się mierzyć, bo ich całkowite i dokładne wyliczenie nie jest możliwe.

Na początek działka...

O ile nie mamy własnej działki, na której można postawić dom, to trzeba ją kupić... Dwie opcje: albo bierzemy ofertę z biura nieruchomości i płacimy dodatkową prowizję, albo spędzamy czas w samochodzie, jeżdżąc od miejscowości do miejscowości w poszukiwaniu działki. W tym drugim przypadku trzeba wziąć pod uwagę koszty benzyny. Ale działka działce nie równa. Działka w mieście lub w bardzo bliskim jego sąsiedztwie jest o wiele droższa, niż działka zakupiona na wsi. Z kolei działka rolna zakupiona na wsi, może być o wiele tańsza od budowlanej.


Mamy działkę, czas odwiedzić urzędy i sądy...

Jeśli chcemy mieć swój własny dom, sprawdźmy, ile to wszystko kosztuje? I tu zaczyna się gąszcz przepisów, dzięki którym nasz portfel się „nieco” uszczupli. I tak:
-komputerowy wypis z ewidencji 12 zł za jedną działkę, 6 zł za każdą dodatkową
-wypis i wyrys z ewidencji (wydruk komputerowy + mapka): 120 zł za pierwszą działkę, za każdą następną działkę 12 zł
-odpis zwykły księgi wieczystej 30zł
-odpis zupełny księgi wieczystej 60zł
-zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej 10zł
-założenie księgi wieczystej 60zł
-wniosek o wpis do księgi wieczystej 200 zł
-wniosek o wykreślenie wpisu z księgi wieczystej 100zł
Umowę kupna i sprzedaży nieruchomości trzeba zawierać w obecności notariusza. Opłata zależy od wartości działki (nieruchomości). Do 3000 zł – 100 zł, od 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3 proc. od nadwyżki powyżej 3000 zł, od 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2 proc. od nadwyżki powyżej 10 000 zł, od 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1 proc. od nadwyżki powyżej 30 000 zł, od 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,5 proc. od nadwyżki powyżej 60 000 zł, od 1 000 000 zł – 5710 zł + 0,25 proc. od nadwyżki ponad 1 000 000 zł, jednak nie więcej niż sześciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Kolejne opłaty to:
-podatek VAT w wysokości 22% opłaty notarialnej do końca roku (od stycznia planowany jest wzrost podatku VAT o 1%)
-opłata sądowa 200zł
-podatek od czynności cywilnoprawnych wynoszący 2% wartości nieruchomości.
Jeśli kupiliśmy działkę rolną, to koszty odrolnienia będą zależne od klasy oraz powierzchni. Aktualne cenniki ma każda gmina.

Pozwolenia i projekt
-wypis miejscowego planu zagospodarowania terenu 100zł
-mapa sporządzona przez geodetę około 700zł
-korzystanie z usług architekta, który naniesie projekt na mapę działki i wykona plany wszystkich przyłączy to koszt od 1500zł - 3000zł
Na skompletowanie wszystkich dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę to koszt rzędu 4000zł. Uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę z reguły trwa kilka miesięcy. Dlatego też najlepiej załatwiać formalności jesienią, by wiosną przystąpić do rozpoczęcia budowy.
Projekt domu można kupić już od 1200zł. Zamawiając w Internecie dostaniemy kompletną dokumentację, natomiast kupując od architekta, można w cenie wynegocjować ewentualne zmiany w projekcie, co nie jest możliwe gdy projekt kupimy drogą elektroniczną.

Do dzieła, czyli dobór ekipy i wybór materiałów budowlanych

Tak naprawdę, jeśli sami chcemy policzyć koszty, to nie bardzo jest to możliwe, bowiem nie wiemy ile czego potrzebujemy. O ile z pomocą firmy budowlanej można orientacyjne powiedzieć, że będzie potrzeba np. 8 palet cegieł, to co do ceny nie jest to już taka prosta sprawa. Dlatego też, tak ważne jest porównanie cen. Warto korzystać z internetowych cenników materiałów budowlanych, gdzie wyszczególnione są konkretne materiały i podana średnia cena krajowa. Pamiętajmy, że znajdując materiały dokładnie takie same, ale tańsze w efekcie możemy sporo zaoszczędzić, a pieniądze przeznaczyć na dodatkowe inwestycje. Nawet jeśli wydaje się nam, że cegła w jednym składzie budowlanym jest kilka groszy tańsza niż w innej firmie, to biorąc pod uwagę, ile trzeba cegieł na cały dom, możemy sporo zaoszczędzić. Kolejna kwestia to firmy budowlane. Wbrew pozorom korzystanie przy budowie domu z usług kilku firm jest droższe niż powierzenie całej inwestycji jednej sprawdzonej firmie, która wybuduje nasz dom od samego początku do końca.

Cenne targi budowlane

Wprawdzie nie każdemu chce się poświęcić czas i udać na targi budowlane, ale rzeczywiście warto. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np. Targi budowlane Warszawa, a wyskoczą nam terminy i lokalizacje do końca 2010 roku, a nawet dalej. Możemy wybrać NOWY DOM, NOWE MIESZKANIE 2010 - Jesienne Targi Mieszkaniowe albo NOWY DOM, NOWE MIESZKANIE 2010 - Zimowe Targi Mieszkaniowe lub Murator EXPO 2010 - Budowa Remont Dom - Targi Budowlane. Na targach możemy zobaczyć wyroby budowlane i instalacyjne, materiały wykończeniowe, materiały wyposażenia wnętrz, wykonawstwo i usługi budowlane, doradztwo budowlane, gotowe domy, renomowane ekipy budowlane i wiele innych. Wybierając firmę oferującą kompleksowe usługi budowlane, mamy pewność, że wszystko od początku do końca przebiegnie bez problemów. Może się wydawać, że takie rozwiązanie jest droższe, jednak w praktyce budowa domu trwa krócej, a klienci nie tracą czasu i pieniędzy na załatwianie formalności - mówi Robert Skulimowski z firmy Wellmade. Zanim wybierzemy konkretną ekipę budowlaną, warto poznać o niej opinie. Wystarczy poszukać w Internecie lub spotkać się z właścicielami domu, który wybudowała. Bezpośrednie spotkanie, to najbardziej wiarygodny sposób na poznanie jakości usług firmy budowlanej- dodaje Małgorzata Udała z Archicom.

Budowa domu zawsze wiąże się z dużymi wydatkami. Na sam stan zerowy (roboty ziemne, fundamenty, stropy, schody, izolacje przeciwwilgociowe) trzeba przeznaczyć 12% całkowitych kosztów budowy domu. Stan surowy otwarty to 30% (ściany, stropy, schody i podesty, ścianki działowe, konstrukcja dachu, pokrycie, izolacje). Na stolarkę okienną i drzwiową (stan surowy zamknięty) trzeba przeznaczyć 23%. Pozostałe 35% kosztów to roboty wykończeniowe (tynki, instalacje, posadzki, podłogi, wykładziny). Oczywiście to tylko orientacyjne kalkulacje, ale warto wiedzieć, ile potrzeba środków finansowych na poszczególne etapy budowy. Do tego dochodzą różne nieprzewidziane koszty związane np. z czekaniem zbyt długo na pozwolenia, czy czas poświęcony na poszukiwanie działki czy solidnej ekipy budowlanej. Im więcej będziemy doinformowani w zakresie cen w budownictwie i metod wykonywania, tym mniej sytuacji nas zaskoczy i poniesiemy mniejsze koszty.

Źródło: Iwona Dwornik

Aktualności

2015-06-09 11:05:00 | Komentarze: 1

Targi SyMas i Maintenance – trwa rejestracja odwiedzających

Zbliża się kolejna edycja jedynych w Polsce i cieszących się niesłabnącą popularnością Międzynarodowych Targów Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SyMas. Wydarzenie jak co roku połączone będzie z Międzynarodowymi Targami Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji Maintenance. Imprezy tematycznie ze sobą korespondują, dzięki czemu spektrum wystawców i odwiedzających będzie wyjątkowo szerokie. Na targi zapraszamy w dniach 6 i 7 października 2015r. do Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków. Organizatorem tegorocznej edycji po raz pierwszy jest firma Targi w Krakowie – największy na południu kraju i czołowy w Polsce organizator targów i kongresów.

Przemysłowa wiosna w Expo Silesia – 3-5 marca 2015, Expo Silesia, Sosnowiec

FLEXICONE inteligentny konfigurator

Obudowa kominka – na co zwrócić uwagę?

Materiały do szybkiego wznoszenia ścian – bloczki silikatowe o dużych rozmiarach

Klasyka z błyskiem nowoczesności, czyli kolekcja ALASKA BLACK marki Nowodvorski Lighting

Konstrukcja stalowa białostockiej spalarni gotowa

Podłoga drewniana dla astmatyków i alergików

Duże korporacje stawiają na efektywne parki maszynowe

Szklane salony samochodowe – prestiż i elegancja światowych marek